Piadina romagnola – co musisz o niej wiedzieć
Czy prosty street food z danego kraju może stać się sławny na całym świecie? Zdecydowanie tak, czego dowodem jest piadina romagnola (piada) – bardzo charakterystyczna przekąska pochodząca z Włoch. Jak to często bywa w przypadku włoskiej kuchni, jej przygotowanie wydaje się banalnie łatwe, a przepis – idealny, by dowolnie go modyfikować, co nie znaczy wcale, że nie wymaga pewnych umiejętności. Najbardziej charakterystyczną cechą piadiny jest lekkie, puszyste ciasto, trzeba więc wiedzieć, jak uzyskać tę nietypową konsystencję. Poznaj wszystkie najważniejsze informacje na temat piady!
Czym jest piadina romagnola?
To przekąska, którą bardzo łatwo rozpoznać po wyglądzie ze względu na charakterystyczny kształt. Piadina romagnola jest rodzajem cienkiego, okrągłego pieczywa przypominającego puszysty naleśnik, który składa się na pół i wypełnia dowolnym farszem, a następnie podaje na ciepło. Potrawa ta pochodzi z rejonu Emilia-Romana i została wpisana oficjalnie na listę tamtejszych produktów regionalnych (Prodotto Agroalimentare Tradizionale), otrzymując certyfikat IGP (Indicazione Geografica Protetta). Tradycyjnie smażona była na terakotowych talerzach nazywanych teggia, obecnie zazwyczaj wykorzystuje się w tym celu patelnię lub grilla elektrycznego.
Skąd się wzięła piadina?
Według historyków początki tego prostego dania sięgają aż X w. p.n.e. – niektóre źródła wskazują, że pierwotny przepis opracowali Etruskowie, a następnie przejęli go Rzymianie. Piadina okazała się doskonałą podstawą wojskowej diety dzięki łatwości i szybkości przygotowania, a ze względu na niski koszt stała się ulubioną potrawą rolników i przedstawicieli niższych warstw społecznych. Jej nazwa w znanej dzisiaj formie („piada”) po raz pierwszy zanotowana została jednak dopiero w XIV w. przez Anglico de Grimoard, kardynała z Francji.
Swoją obecną popularność piada zawdzięcza turystom, którzy po II wojnie światowej zaczęli licznie odwiedzać Włochy i odkrywać regionalne potrawy. Dopiero w latach 40./50. piadina romagnola przestała być kojarzona wyłącznie z „biedotą”, stała się natomiast modnym street foodem. W połowie XX. w. licznie zaczęły powstawać specjalne kioski (chioschi), które specjalizowały się w sprzedaży tej właśnie przekąski w formie otwartej lub zamkniętej, przypominającej duży pieróg, nazywanej crescioni.
Z czego powstaje piadina romagnola?
Przygotowanie ciasta nie jest trudne i wymaga jedynie kilku podstawowych składników. To zresztą cecha charakterystyczna różnych rodzajów pieczywa, z których słynie włoska kuchnia! Aby przygotować piadina romagnola, potrzebne są jedynie:
- mąka,
- smalec lub oliwa,
- woda,
- sól.
Jaki jest zatem sekret lekkiej konsystencji pieczywa? Ciasto na piadinę należy wyrabiać bardzo szybko, a później odłożyć na co najmniej 30 minut, żeby utworzyła się tzw. siatka glutenowa. Bywa, że Włosi „dają mu odpocząć” nawet przez trzy dni!
Jakie składniki pasują do piadiny?
Jedną z największych zalet tych włoskich kanapek jest to, że pasuje do nich każdy farsz. Za najbardziej tradycyjną wersję uznaje się piadinę, nadziewaną szynką parmeńską z dodatkiem sera squacquerone lub mozzarelli, rukoli i pomidorów. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by stworzyć farsz o zupełnie innym składzie! Najczęściej do wnętrza piadina romagnola trafiają takie składniki jak:
- sery, np. mozzarella, ricotta, parmezan,
- wędliny, np. szynka parmeńska, salami,
- warzywa (świeże lub grillowane),
- dowolny sos.
Co ciekawe, ciasto pasuje również do słodkich dodatków! Piadina doskonale smakuje np. z serem ricotta i świeżymi owocami lub z dżemem.
Chcesz spróbować potraw włoskiej kuchni w Warszawie? Przyjdź do Culiinarii!
Kulinarne podróżne wcale nie wymagają dalekich wyjazdów. W Warszawie włoska kuchnia czeka na Ciebie w Culiinaria! W naszym menu znajdziesz wiele ciekawych propozycji przygotowywanych według oryginalnych przepisów pochodzących z Włoch. Do tworzenia dań używamy wyłącznie oryginalnych włoskich produktów – odwiedzając nasz lokal, masz więc pewność, że czekają na Ciebie prawdziwe smaki Italii. Niezależnie od tego, czy lubisz proste, „szybkie” przekąski jak piadina romagnola czy preferujesz typowe dania główne, z całą pewnością znajdziesz coś dla siebie. Przenieś się, choć na chwilę do słonecznych Włoch – razem z nami!